Головна » Файли » Мої файли

Три дерева
26.06.2016, 19:25

Проективна методика "Три дерева"

Мета: діагностика внутрішньосімейних стосунків.

           Важливо, що в тесті “три дерева” спочатку не ставиться завдання порівнювати дерева з членами сім’ї, як це практикується в інших аналогічних тестах, де дитині, наприклад, дається завдання порівняти кожного члена сім’ї з якоюсь твариною. Е. Клессманн рекомендує спочатку запропонувати дитині намалювати на одному аркуші паперу три будь-яких дерева, і лише потім порівняти їх з членами сім’ї дитини.

        Процедура методики. В ході попередньої розмови з дитиною психолог розпитує її про склад сім’ї, як кого звати, скільки кому років, ким працюють або де навчаються члени сім’ї, яка квартира і хто в якій кімнаті живе. Дитині надається стандартний аркуш паперу формату А4, який розташовується горизонтально, простий олівець, кольорові олівці, гумка.

     Після цього психолог надає наступну інструкцію: «Намалюй будь-які три дерева».

      Далі психолог просить дитину назвати кожне дерево і підписати його кольоровим олівцем, який найбільше підходить даному дереву.

Після цього дитину просять вибрати дерево, яке їй найбільше подобається.

Потім дитина відповідає на наступні питання психолога:
– Яке дерево найбільше?
– Яке дерево найменше?
– Яке дерево наймолодше?
– Яке дерево найстаріше?
– Яке дерево найгарніше?

          В якості наступного завдання психолог пропонує дитині уявити себе садівником або садівницею. Діти повинні відповісти на питання: “Щоб можна було б зробити для кожного дерева?” У разі необхідності пропонуються альтернативні відповіді: полити, внести добрива, дати більше тепла, більше світла, пересадити, обгородити. Обов’язково проговорюється і такий варіант відповіді: “А деяким деревам взагалі нічого не потрібно. Їм і так добре.” Психолог з дозволу дитини записує під кожним деревом все, що йому потрібно.

         Перш ніж попросити дитину порівняти намальовані і описані дерева з членами сім’ї психолог пропонує яке-небудь завдання, щоб уникнути прямих порівнянь і асоціацій обговорених властивостей дерев з особливостями членів сім’ї. Наприклад, дитину можна попросити проранжувати предмети в школі від найприємнішого до найбільш неприємного. Або психолог може провести будь-якої тест. Лише після цього дитину просять порівняти кожне дерево з членами її сім’ї.При цьому для кожного члена сім’ї дитина підбирає відповідний цій людині колір.

                     Особливості малюнку
          Порівнюючи дерева з членами сім’ї, діти зазвичай вибирають себе і батьків. Але іноді це може бути брат, сестра, бабуся, дідусь або будь-яка інша людина, наприклад, сусід. У цьому випадку в подальшій бесіді важливо розпитати дитину, чому вона вибрала саме цих “членів сім’ї”, а інших витіснила.

закресл

          Конфлікт у відношенні з батьками або з одним з батьків може виражатися в тому, що дитина не задоволена, як намалювала одне з дерев і закреслює його.
Зустрічаються випадки, коли дитина всупереч інструкції малює тільки два дерева, що говорить про порушення взаємодії в сім’ї з третім об’єктом – батьком, або навіть про повну відсутність тріангуляторних відносин.
Загальний депресивний фон настрою і пригніченість проявляються на малюнку в тому, що на малюнку нависли чорні хмари і йде дощ.

сусід

           Загальмованість і інертність в протіканні психічних процесів виявляються в тому, що дитина малює дуже повільно.
На малюнку “замороженість” символізує сніг під деревами.
Дитина може порівнювати дерево із бажаною особою. Так хлопчик не маючи батька порівняв дерево із двоюрідним братом якого бачив лише раз в житті. Брак спілкування з батьком, потреба у здоровій ідентифікації – саме цим керувався хлопчик, коли малював малюнок.

в центрі

         У центрі зазвичай знаходиться найважливіша в сім’ї фігура, на першому місці – той, хто несе відповідальність. Якщо дитина займає центральне місце між матір’ю і батьком, це може означати, що батьки спілкуються через неї і мало – один з одним.
Якщо для людини важливо приносити користь, вона зображає себе у виглядіплодового дерева: яблуні, груші. 
Дупла часто означають хвороби або травми.
Зверніть увагу на те, чи пов’язані дерева один з одним загальним ґрунтом.
Дії садівника означають зміни, які досліджуваному хочеться здійснити в сім’ї або потреби, власні або значущих людей.
Інтерпретація основного колірного фону зображення, кольору окремих його елементів, кольору написів

коричн

           Принцип амбівалентності – припускає існування в одного і того ж символу прямо протилежних значень. Саме тому при аналізі символіки кольору виділяють два основних полюси в спектрі символічних значень кожного кольору, що допоможе зробити необхідні діагностичні висновки.

ЧЕРВОНИЙ
+ любов, пристрасть еротичний початок, натхнення
– агресія, ненависть, небезпека

СИНІЙ
+ розум, дисципліна, порядок, вірність
– безумство, ірраціональність

ЖОВТИЙ
+ відкритість активністьсвобода, слава, сила
– ревнощі, заздрість жадібність, брехливість манія, марення

Помаранчевий
+ зрілість особистості, радість, енергія, сила
– витісняє інші кольори, пристрасть боротьби і війни

ЗЕЛЕНИЙ
+ вітальний початок, зростання, надія
– отрута, хвороба незрілість

ФІОЛЕТВИЦ
+ містика, чаклунські чари, таємне знання, покаяння
– внутрішній неспокій, тривога, зречення, меланхолія

КОРИЧНЕВИЙ
+ материнство, родючість, земля
– бруд, гній, кал

ЧОРНИЙ
+ гідність, урочистість
– смерть, траур, гріх

БІЛИЙ
+ чистота, гармонія
– привид, траур

СІРИЙ
– неясність, туман, депресія

гілки разом

Симбіотичність відносин різного рівня
Спосіб малювання, який відображає найбільш потужні симбіотичні зв’язку дитини і матері, як правило, пов’язаний з порушенням ідентичності дитини. На малюнках такого типу, дитина не малює себе окремим деревом, а приєднується до одного з дерев батьків, в основному до дерева матері: «Ми з мамою будемо одним деревом», «Я буду тим же деревом, що і мама». Такий спосіб малювання говорить про те, що дитина не відокремлює себе від матері, її образ тіла злитий з образом матері, у дитини не диференційовані бажання, відсутнє уявлення про себе як про самостійну окрему людину. Виражена емоційна і фізіологічна залежність від матері.

змішані крони

Наступний спосіб малювання, що відображає несвідому динаміку симбіотичних відносин дитини і найближчого оточення, характеризується спутаним, злитим зображенням крони. Це говорить про потужні емоційні зв’язки членів сім’ї, як правило, в таких малюнках зображена вся родина, і крони всіх дерев переплітаються. Причому емоційна сплутаність може бути різною, від повної нерозрізненості кордонів крон один від одного до відносно невеликого переплетення гілками дерев.
Ще один спосіб малювання – це переплетення стовбурів і коренів, часто дерево матері і дерево дитини мають одну кореневу систему

Інформацію взято з сайту dytpsyholog.com

Категорія: Мої файли | Додав: vikanakon | Теги: діагностика внутрішньосімейних стос, три дерева
Переглядів: 332 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar