Головна » 2016 » Вересень » 19 » Депривація
17:04
Депривація

Депривація - це специфічний психічний стан, що досягається шляхом позбавлення або обмеження, при якому гостро відчувається недостатнє задоволення особистих потреб. В соціології застосовують поняття абсолютної, а також відносної депривації, а в соціальній психології стосовно поняття фрустрації або відносної депривації. 
Абсолютна депривація - це неможливість для людини, а також для соціальної групи задоволення своїх базових потреб через відсутність доступу до матеріальних благ, а також соціальних ресурсів. Наприклад, до оселі, продуктів харчування, освіти, медицини. 
Під відносною депривацією розуміється суб'єктивно сприймається, а також болісно переживається розбіжність ціннісних очікувань (уязика життя і блага, які, на думку людей, їм належать по всій справедливості) і ціннісних можливостей (уязика життя і блага, які можливо отримати в реальності). 
Депривація відрізняється від фрустрації тим, що раніше людина не володів тим, чого зараз позбавлений. Наприклад, матеріальні блага, спілкування, подорожі. При фрустрації людині добре було знайоме присутність у його житті поваги, здоров'я, їжі, зарплати, соціальних благ, подружньої вірності, живих близьких. 
Депривація безпосередньо впливає на агресію. Сам вектор агресії може бути спрямований на об'єкт, що створює відносну депривацию (багаті люди), або ж на випадкові об'єкти (підлеглі, тварини, предмети). Можливо, що вектор агресії буде спрямований і всередину, на самого людини, відчуває депривацию. 
Зовні це виражається або в суїцид, або ж у заподіянні собі шкоди у формі пошкодження (порізи вен, травмуванні інших ділянок тіла), але без конкретної мети суїциду. Можлива і така форма агресії, яка виражається в прихованій формі аутоагресії і проявляється, як ендогенна депресія або невротична депресія у соматичних хвороби, куріння, алкоголізм та перебування в похмілля , наркоманії. 
Якщо розглядати проблему депривації з точки зору медицини і психології, то у людини в першу чергу частий вихід агресії переходить в соматичні хвороби. 
Якщо людина позбавлений чи обмежений у можливості дати вихід своїй агресії на кривдника - вбити його або побити, якщо немає можливості випити спиртне і накуритися вдосталь, або моральне внутрішнє табу не дозволяє так себе зухвало поводити, то агресія змінить вектор і кинеться на самого людину всередину. Викликаючи при цьому зміни у вегетативній нервовій системі, тим самим провокуючи психосоматичні захворювання. Спочатку виникає дратівливість, підвищена конфліктність, безсоння, хронічна втома , гіпотонія , субдепрессия, депресія , гіпертонія, невроз , психоз , інфаркт, інсульт, астма, викидні, передчасні пологи , летаргічний сон і так далі. У хворого уражаються гладком'язові органи з парасимпатичної іннервацією. 
При підключенні зовнішніх факторів таких, як заняття спортом, загартовування холодною водою, появі життєвих стресів - війна, землетрус, включаються механізми виживання і, як наслідок, відключаються механізми депривації, а також агресія. 
При всьому розмаїтті видів депривації вони дуже схожі між собою в психологічному плані. Це проявляється в підвищеній тривозі, глибокому почутті незадоволеності собою, своїм життям, людьми, підвищеному страху. Такі стани виражаються у втраті життєвої активності, стійким депресивним станом, сплесками невмотивованої агресії. 
Однак треба враховувати, що в кожному конкретному випадку ступінь ураження депривацією різна. Все залежить від співвідношення наступних факторів: 
• стійкість конкретної особистості, досвід виходу з депривації, вміння протистояти ситуації - ступінь психологічної загартованості 
• потужність, жорсткість, міра депривационного впливу 
Часткове обмеження задоволення однієї з потреб при тимчасовій депривації, не так страшно за своїм наслідків, ніж коли особистість потрапляє в тривалу або повну неможливість задоволення своєї потреби. 
І все ж, навіть при однонаправленому впливі жорсткої депривації, її можна послабити за допомогою задоволення інших потреб особистості 

Види депривації


Психологія виділяє такі види депривації: рухову, сенсорну, материнську і соціальну. 

Для рухової депривації характерно різке обмеження в рухах, викликане, наприклад, хворобою, фізичним каліцтвом, або ж вимушеними умовами, які призводять до хронічної гіподинамії. 
Рухова депривація призводить до психологічної деформації і за своєю труднопереносимости часто не поступається і перевершує фізіологічні аномалії, викликані хворобою або травмою. 
Сенсорна депривація виникає через сенсорного голоду і полягає в неможливості задовольнити потребу у враженнях, пов'язані з обмеженням зорових, дотикових, слухових, нюхових, а також інших стимулів. 
Депривація зароджується з одного боку індивідуальними фізичними вадами, а з іншого екстремальними обставинами життя суб'єкта, які перешкоджають сенсорному насичення. Особливе значення слід приділити материнської депривації - госпитализму. Це синдром фізичної відсталості, а також психічної, що виникає в перші роки життя дитини з причини недостатнього спілкування з дорослими, в даному випадку з матір'ю. 
Виділяють наступні види ізоляцій: вимушену, примусову, добровільно-примусовий, добровільний. 
При вимушеній ізоляції відбувається відірваність від соціального оточення через невдало сформованих обставин (аварії корабля - безлюдний острів, заблукала в тайзі експедиція). При примусовій ізоляції суспільство свідомо всупереч волі людей поміщає їх в закриті групи (засуджені у виправних установах, підслідні в ізоляторах; хворі, що проходять примусове лікування від наркоманії, алкоголізму, токсикоманії, шкірно-венерологічних захворювань). Але існують такі закриті групи, де членство не включає в себе обмеження у правах. Наприклад, солдати строкової служби, вихованці інтернатів, притулків, дитячих будинків. При добровільно-вимушеної або добровільно-примусової ізоляції різко обмежуються контакти з зовнішнім світом (професійні спеціальні установи елітарного напряму - спортивні школи-інтернати, суворовські та нахимовские училища). Для добровільної ізоляції характерно власне бажання об'єднатися в закритій групі і це безпосередньо не викликано вимогами соціуму. До них відносяться ченці, сектанти, пустельники, переселяються в самі глухі місця. Для таких людей відчуження від суспільства і розрив усіх зв'язків сприймається як необхідна умова для збереження своєї особистості. Одночасно соціальна ізоляція ще не говорить про фатально соціальної депривації. Буває, що при добровільній або добровільно-вимушеною, а також добровільно-примусової ізоляції відбувається формування внутрішньо багатої, зрілої, стійкої особистості і немає ніяких проявів депривації. 
Наслідки рухової і сенсорної депривації можуть бути успішно компенсовано через сублімацію в творчості, розвитку медицини, поширення інтернет-технологій, а ось материнська депривація є психолого-соціальною проблемою: відбувається порушення формування особистості в психічному, а також інтелектуальному розвитку. 
Помічено, що чим раніше за віком виникла депривація, тим більше важка її патологія. 
Для раннього віку характерне переважання розладів у емоційно-вольовій сфері, властиве відставання в інтелектуальному розвитку з порушенням розвитку експресивної язика. Дуже часто, в отличаи від дітей з сімей, виявляються ознаки депривационной депресії і явище депривационного помилкового аутизм а. 
Материнська депривація значно підвищує йязицірність ризику соціальної депривації у майбутньому. Це пов'язано з вираженим прагненням до самоізоляції і нездатністю встановити повноцінні соціальні контакти. 
В рамках професійної діяльності практичному психологу необхідно діагностувати характер, а також ступінь депривації; далі спробувати визначити наслідки такої ситуації для групового та особистісного розвитку, потім вибудувати корекційну програму, а також програму супроводу виходу з депривації особистості або групи 

Переглядів: 761 | Додав: vikanakon | Теги: депривация | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar